Олександр Нанка: «Щороку сотні наших студентів проходять практику і стажування за кордоном».

Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка є одним з найбільших аграрних вишів України.  Наразі тут навчається близько 5 тисяч студентів, серед яких  більше 200 іноземців.  Така ситуація спонукає керівництво університету  постійно працювати над покращенням якості освіти і шукати нові форми співпраці з вітчизняними та міжнародними партнерами. Про це під час спілкування із співробітниками центру медіакомунікацій  розповів ректор ХНТУСГ ім. П. Василенка Олександр Нанка.

 

Олександре Володимировичу, насамперед,  хочемо привітати Вас, а також усіх студентів і викладачів університету з початком нового навчального року.  З яким настроєм Ви розпочинаєте цей навчальний рік?

— Я теж хочу привітати з початком нового навчального року і наших студентів, і  випускників, і наших науковців та викладачів, всіх освітян із цим святом. Настрій у нас добрий, я б сказав, оптимістичний. У цьому році практично закінчила свою роботу приймальна комісія, хоча ще триває конкурс по набору студентів на заочну форму навчання. Але на сьогоднішній день кількісно ми вже перевершили показники минулого року. А ще більшого оптимізму нам надають якісні показники наших вступників, або ж першокурсників. За підсумками цьогорічної вступної кампанії  значно зріс середній вступний бал наших абітурієнтів. Ми з оптимізмом на це дивимося і трішки з острахом. Бо розуміємо яка на нас лягає відповідальність. Ми повинні працювати над собою і, насамперед, підвищувати якість викладання. Ми уже збирали ректорат, говорили про якість викладання, розмовляли про якість методичного матеріалу, недопущення старих, не цікавих матеріалів, на які часто скаржаться студенти. Тому настрій у нас бадьорий, оптимістичний і, я думаю, що це рік у нас буде дуже успішним.

— Якщо говорити про підсумки вступної кампанії, то скільки цього року вступило студентів до університету, і які спеціальності користувалися найбільшим попитом?

Я б не називав цифру скільки вступило на перший курс, а скажу, що на бакалаврський рівень підготовки, це перший, другий третій рік навчання, у нас на сьогоднішній день зараховано трохи більше 900 чоловік. Це лише на очну форму навчання. Кількість заочників ми будемо підраховувати в кінці осені. Думаю, що там теж зросте кількість студентів. І я хотів би звернути увагу на такий показник, як кількість зарахованих студентів на бюджетні місця. За підсумками вступної кампанії Міністерством освіти України був оприлюднений рейтинг приросту бюджетних місць, то ми там на четвертому місці серед усіх вищих навчальних закладів України. Серед аграрних ВНЗ за приростом бюджетних місць ми на першому місці.

— Про що це говорить?

Це говорить про те, що зростає популярність університету. І ми над цим працюємо. На сьогоднішній день у нас вже ведеться викладання за 24-ма спеціальностями, які акредитовані й  ліцензовані в Міністерстві освіти. І ця кількість збільшується. Ми вже працюємо над підготовкою фахівців з медіакомунікації, юристів, агрономів, викладаємо транспортні технології. Стежимо за тим, щоб були нові спеціальності, які не тільки користуються попитом серед вступників, а й були необхідні державі. Щоб за нашими випускниками в кінці навчання шикувалася черга роботодавців. Це наша мета і наша ціль.

— Якщо говорити про склад науково-педагогічного колективу Університету і його науковий потенціал. Як Ви оцінюєте цей потенціал?

— Cьогодні науково-педагогічний персонал Університету – більше 300 штатних одиниць, а точніше – 313 осіб. При цьому, за останній час нам вдалося суттєво знизити середній вік викладачів. Зазвичай доктори наук, професори, академіки – це люди похилого віку. У нас сьогодні середній вік  47 років. Я вважаю, що це майже оптимальний показник. Але якщо ще врахувати, що серед них майже 200 осіб – кандидати і доценти,  понад 60 осіб – доктори наук і професори, понад 20 осіб –академіки і члени-кореспонденти різних академій наук України і т.п., то якісний склад педагогічного колективу нашого університету цілком пристойний, і я думаю, ми в змозі покращувати цю якість, щоб  покращувати і якість освіти.

Сьогодні Україна динамічно інтегрується у світовий економічний простір, насамперед, європейський, освоює нові аграрні ринки, і  ХНТУСГ імені П.Василенка  також не стоїть осторонь цих процесів. Які пріоритети Ви бачите в цьому напрямку?

— Звичайно, ми працюємо в цьому напрямку і розширюємо наші можливості щодо міжнародного співробітництва. Насамперед, розвиваємо міжнародні обміни. На сьогоднішній день наші викладачі уже викладають в Канаді, Сполучених Штатах Америки, Китаї. А наші студенти навчаються за обміном в Німеччині. Сьогодні по програмі обміну до нас приїхав на навчання не один десяток студентів з Китаю. Є пропозиції щодо навчання студентів з Туреччини. Все це дає можливість підвищувати якість навчання наших студентів і підвищувати якість викладання. Наразі для навчання іноземних студентів ми готуємо англомовні програми.

А якщо говорити про ширшу міжнародну діяльність, то щороку в нас понад 200 студентів мають можливість проходити практику і стажування за кордоном. І це не Польща з лохиною або з іншими роботами. Це Норвегія, Швейцарія, Німеччина, інші розвинені країни, де студенти не просто працюють (так вони працюють), але вони працюють в сім’ях фермерів, на потужних виробництвах, у відомих корпораціях. І таким чином вони приїжджають додому з новим досвідом, і новими знаннями. Кожен з цих студентів, повернувшись із-за кордону, зазвичай робить доповідь на студентських зібраннях, поширюючи свої знання. Таким чином, ми залучаємо до цієї співпраці інших студентів. Ми і далі будемо розвивати нові форми навчання та удосконалення практичних навичок наших студентів і викладачів, щоб забезпечити успішний розвиток університету.

—  Дякуємо Вам  за розмову, а студентам і викладачам університету  бажаємо нових успіхів та  досягнень в роботі і в навчанні.