Про пільги на проїзд ветеранів Операції Об’єднаних Сил

З метою підвищення правової свідомості українців та інформування громадян щодо використання та захисту їхніх прав у повсякденному житті продовжується реалізація правопросвітницького проєкту «Я маю право!» Міністерства юстиції України. 17 липня 2019 року Уряд підтримав ініціативу Міністерства юстиції продовжити реалізацію правопросвітницького проєкту «Я маю право!»  на строк до 2022 року. В рамках проекту проводиться інформування громадян та надання практичних рекомендацій щодо захисту прав за найбільш актуальними напрямами.

Однією із найбільш актуальних тем правопросвітницької кампанії «Права захисників» проекту «Я МАЮ ПРАВО!» є роз’яснення ветеранам Операції Об’єднаних Сил (далі – ООС) про соціально-правові гарантії (пільги), які мають учасники бойових дій та члени їх сімей, з метою отримання правової інформації задля реалізації своїх прав та виконання обов’язків та для отримання належних умов для їх життєзабезпечення.

Відповідно до норм Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі – Закон) учасникам бойових дій, особам, прирівняні до них, особам з інвалідністю внаслідок війни та супроводжуючим особам інвалідів І групи надаються пільги на безплатний проїзд у різних видах транспорту.

Згідно із п.п.7, 17 ч.1 ст.12, п.п.7, 21 ст.13 Закону учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни надаються пільги на:

- безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі.

Учасники бойових дій додатково мають право на безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, незалежно від наявності залізничного сполучення, або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50-процентною знижкою.

Особам з інвалідністю внаслідок війни надаються також пільги на проїзд міжміським залізничним, водним, повітряним або автомобільним транспортом наступним чином: особам з інвалідністю І та ІІ груп – туди і назад 1 раз на рік, ІІІ групи – туди і назад 1 раз/ 2 роки або туди і назад 1 раз/ рік з 50% знижкою.

Право на безплатний проїзд поширюється і на особу, яка супроводжує особу з інвалідністю I групи, під час поїздки у транспорті. Так, вказана вище особа має право на безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, та проїзд міжміським залізничним, водним, повітряним або автомобільним транспортом, незалежно від наявності залізничного сполучення, один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50-процентною знижкою на необмежену кількість поїздок у період з 01 жовтня по 15 травня.

Зазначені пільгові категорії громадян можуть здійснити безкоштовний проїзд вказаними видами транспорту за наявності посвідчення учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни та за умови пред’явлення талону на проїзд, який видається разом з посвідченням.

Під час поїздки:

  • у міському пасажирському транспорті слід пред’явити посвідчення або електронний квиток;
  • у міжміському та/або приміському транспорті необхідно звернутися у касу автостанції для отримання квитка на пільговий проїзд;
  • у залізничному, водному, повітряному або міжміському автомобільному транспорті необхідно отримати квиток, який видається в обмін на проїзний талон(останні отримують разом із посвідченням учасника бойових дій.

Згідно рішень органів місцевого самоврядування в деяких містах України безкоштовний проїзд може надаватися на підставі довідки про участь в АТО.

(За інформацією управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Харківській області)